
Description
Optional "Bolster" captain's chairAnchor storage into bow platformBattery storage (battery not included)Bow electric-filled aerated livewell (77 L/20 U.S.gal.)Driver helmBow folding fishing seatsGlove box integrated in the helmBuilt-in floor coolerStern boarding ladder"L" seating area at the back, with table5052-H36 marine grade aluminum alloy Pressure treated wood deck High gloss exterior high solid urethane paint and decal package High performance deep-Vee reverse chine hull design Stainless steel bow eye 6 stainless steel cleats (6") Side panel rigging tubes (from stern to helm and helm to bow) Rear boarding access Built-in floor cooler In-floor lockable ski storage compartment Anchor storage Fiberglass helm console with glove box Black thermoformed dash panel with lighted switches No-FeedBack steering system with dual cables Electric horn 200-watt AM/FM/Bluetooth Kicker Stereo with integrated USB plug and auxiliary input (1/8") at the helm Glove box 4 waterproof speakers 12V outlet Smoked windscreen Tachometer, voltmeter, speedometer, trim and fuel gauges Roto-Cast bucket seat captain's chair with slide and swivel 4 folding seats 4 floor seat bases Plush and heavy weight upholstery 1 chaise lounge Storage under all lounges Pedestal mount stern removable snack table with drink holders 12V or 24V bow trolling motor plug with 2 battery trays 44” long built-in electric-filled aerated livewell (77 L / 20 U.S. gal.) 7-foot rod built into the lockable in-floor ski compartment Black bimini top Quick release bimini top latch and traveling struts Factory-installed snap fasteners for canvas enclosures and protective covers Stern boarding ladder Built-in floor fuel system 2 electric bilge pumps (500 gph) 3 battery trays Chrome finish 3D signature Navigation lights Interior lighting Cup holders Holding handles Select dark grey vinyl floor covering (Teak Supreme Solid Dark) Custom black or galvanized bunk style trailer Single axle with hydraulic brakes and swing tongue Carpeted fixed bunks, step pads and load guide Bearing protectors, swivel tongue jack and 2" ball coupler Factory balanced steel wheels Radial tire size : ST205/75R14 C Carrying capacity: 1197 kg (2640 lb) Weight: 399 kg (880 lb) Entertainment Package includes: ski tow bar, side swim platform (driver side) and Bolster captain's chair Tilt steering mechanism…UE SeaStar® hydraulic steering with tilt wheel.....UE (included with 150 HP engine and up) Minn Kota® 70 PD V2 trolling motor (24 volts, 60", 70 lb. peak thrust) with bracket Minn Kota® 70 PD V2 trolling motor (24 volts, 60", 70 lb. peak thrust) with iPilot and bracket Minn Kota® Ulterra 80 trolling motor (24 volts, 60", 80 lb. peak thrust) with iPilot and bracket Trolling motor onboard charger for 2 - 12V batteries (ProSport 20) Port side swim platform (passenger side only) Removable privacy enclosure Bolster captain's chair…UE Premium High Power stereo system includes: Touchscreen Simrad® NSX7 with digital media center, 4 high performance speakers, VesselView link, downscan imaging, 10 inches subwoofer and amplifier…UE Sonar Humminbird® PiranhaMAX 4 Sonar Humminbird® Helix 5 chirp GPS G3 with RAM mount (the bathymetric depth maps are not included) Sonar/ GPS Humminbird® Helix 7 G4 with RAM mount (the bathymetric depth maps are not included) Sonar Lowrance® Eagle® 4X Sonar Lowrance® Eagle® 7 Splitshot (the bathymetric depth maps are not included) Sonar / GPS Lowrance® Elite FS 7 (the bathymetric depth maps are not included) Totalscan sounder for Simrad® includes: down imaging and side imaging…UE Active trim: automatic trim system LED docking lights Underwater lighting (2 lights) Protective cover (black) Double bimini top excludes stern bimini canvas (black) Full camper enclosure excludes stern bimini canvas (black) Stainless steel propeller model Vengeance 14 x 19 (for 150 HP PRO-XS)…UE Battery switch: onboard power shut down (Forced with 200 & up) Transom tie down straps…/pair Transom saver motor support bar ST205/75R14 C painted spare wheel with 5 lugs and bracket ST205/75R14 C galvanized spare wheel with 5 lugs and bracket 14" aluminum mag wheels…UE on painted model…(2) 14" aluminum mag wheels…UE on galvanized model…(2) 14" aluminum mag spare wheel and bracket (excludes nuts)
CONSTRUCTION FEATURES
HELM
INSTRUMENTATION (5 gauges)
SEATS
FURNITURE
FISHING FEATURES
TOPS
OTHER STANDARD FEATURES
OPTIONAL TRAILERS
Option group
Propulsion and autonomy
Comfort and entertainment
Console and electronic
Tops and canvas
Miscellaneous
Trailers
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Condition | New |
| Center line | 5.8 m (19’-2”) |
| Beam | 2.5 m (97”) |
| Bottom width | 2.1 m (83") |
| Maximum depth | 0.8 m (32") |
| Approximate draft | 0.3 (10") |
| Approximate draft (with engine) | 0.7 m (29") |
| Transom height | 0.64 m (25") |
| Approximate weight | 933 kg (2058 lb) |
| Dead rise (degres) | 13 |
| Max. HP cap. | 150 HP (112 kW) |
| Max. weight cap. | 946 kg (2085 lb) |
| Maximum weight person capacity | 600 kg (1323 lb) |
| Maximum person capacity | 10 |
| Bottom | 2,8 mm (.110") |
| Side | 2,5 mm (.100") |
| Permanent | 174 L (46 U.S. gal.) |





