
Description
Optional removable privacy enclosureBattery storage (battery not included)Driver helmBow folding fishing seatsLockable in-floor storage compartmentBuilt-in floor cooler"L" seating area at the back, with tableIn-floor rear storage compartmentStern electric-filled aerated livewell (77 L/20 U.S.gal.)Storage under all lounges5052-H36 marine grade aluminum alloy Pressure treated wood deck High gloss exterior high solid urethane paint and decal package High performance deep-Vee reverse chine hull design Stainless steel bow eye 4 chromed cleats (6") Side panel rigging tubes (from stern to helm and helm to bow) Rear boarding access Built-in floor cooler In-floor lockable ski storage compartment Anchor storage Fiberglass helm console with glove box Black thermoformed dash panel with lighted switches No-FeedBack steering system with dual cables Electric horn 200-watt AM/FM/Bluetooth Kicker Stereo with integrated USB plug and auxiliary input (1/8") at the helm Glove box 4 waterproof speakers 12V outlet Smoked windscreen SeaStar hydraulic steering system with tilt wheel Tachometer, voltmeter, speedometer, trim and fuel gauges Roto-Cast bucket seat captain's chair with slide and swivel 4 folding seats 4 floor seat bases Plush and heavy weight upholstery 1 chaise lounge Storage under all lounges Pedestal mount stern removable snack table with drink holders 12V or 24V bow trolling motor plug with 2 battery trays 2 - 44" long built-in electric-filled aerated livewell (77 L / 20 U.S. gal.) 7-foot lockable rod storage compartment Black bimini top Quick release bimini top latch and traveling struts Factory-installed snap fasteners for canvas enclosures and protective covers Stern boarding ladder Built-in floor fuel system 2 electric bilge pumps (500 gph) 3 battery trays Chrome finish 3D signature Navigation lights Interior lighting Stainless steel propeller (standard on 175 HP engines and up) Cup holders Holding handles Select dark grey vinyl floor covering (Teak Supreme Solid Dark) Custom black or galvanized bunk style trailer Tandem axle with hydraulic brakes and swing tongue Carpeted fixed bunks, step pads and load guide Bearing protectors, swivel tongue jack and 2" ball coupler Factory balanced steel wheels Radial tire size : ST175/80R13 C Carrying capacity: 1898 kg (4185 lb) Weight: 569 kg (1255 lb) Entertainment Package includes: ski tow bar, side swim platform (driver side) and Bolster captain's chair Tilt steering mechanism…UE Mercury® power steering with tilt wheel (for 175, 200 & 225 HP V6 only)…UE Minn Kota® 70 PD V2 trolling motor (24 volts, 60", 70 lb. peak thrust) with bracket Minn Kota® 70 PD V2 trolling motor (24 volts, 60", 70 lb. peak thrust) with iPilot and bracket Minn Kota® Ulterra 80 trolling motor (24 volts, 60", 80 lb. peak thrust) with iPilot and bracket Trolling motor onboard charger for 2 - 12V batteries (ProSport 20) SeaStar® hydraulic steering with tilt wheel.....UE (included with 150 HP engine and up) Port side swim platform (passenger side only) Removable privacy enclosure Bolster captain's chair…UE Premium High Power stereo system includes: Touchscreen Simrad® NSX7 with digital media center, 4 high performance speakers, VesselView link, downscan imaging, 10 inches subwoofer and amplifier…UE Sonar Humminbird® PiranhaMAX 4 Sonar Humminbird® Helix 5 chirp GPS G3 with RAM mount (the bathymetric depth maps are not included) Sonar/ GPS Humminbird® Helix 7 G4 with RAM mount (the bathymetric depth maps are not included) Sonar Lowrance® Eagle® 4X Sonar Lowrance® Eagle® 7 Splitshot (the bathymetric depth maps are not included) Sonar / GPS Lowrance® Elite FS 7 (the bathymetric depth maps are not included) Totalscan sounder for Simrad® includes: down imaging and side imaging…UE Active trim: automatic trim system LED docking lights Underwater lighting (2 lights) Protective cover (black) Double bimini top excludes stern bimini canvas (black) Full camper enclosure excludes stern bimini canvas (black) Stainless steel propeller model Vengeance 14 x 19 (for 150 HP PRO-XS)…UE Battery switch: onboard power shut down (Forced with 200 & up) Transom tie down straps…/pair Transom saver motor support bar ST175/80R13 C painted spare wheel with 5 lugs and bracket ST175/80R13 C galvanized spare wheel with 5 lugs and bracket 13" aluminum mag wheels…UE on painted model...(tandem, 4) 13" aluminum mag wheels…UE on galvanized model...(tandem, 4) 13" aluminum mag spare wheel and bracket (excludes nuts)
CONSTRUCTION FEATURES
HELM
INSTRUMENTATION (5 gauges)
SEATS
FURNITURE
FISHING FEATURES
TOPS
OTHER STANDARD FEATURES
OPTIONAL TRAILERS
Option group
Propulsion and autonomy
Comfort and entertainment
Console and electronic
Tops and canvas
Miscellaneous
Trailers
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Condition | New |
| Center line | 6.8 m (22’-2”) |
| Beam | 2.5 m (97”) |
| Bottom width | 2.1 m (83") |
| Maximum depth | 0.8 m (32") |
| Approximate draft | 0.3 (12") |
| Approximate draft (with engine) | 0.8 m (31") |
| Transom height | 0.64 m (25") |
| Approximate weight | 1021 kg (2250 lb) |
| Dead rise (degres) | 13 |
| Max. HP cap. | 200 HP (149 kW) |
| Max. weight cap. | 1072 kg (2363 lb) |
| Maximum wieght person capacity | 726 kg (1600 lb) |
| Maximum person capacity | 12 |
| Maximum weight person capacity | 726 kg (1600 lb) |
| Bottom | 2,8 mm (.110") |
| Side | 2,5 mm (.100") |
| Permanent | 174 L (46 U.S. gal.) |















