
Description
Optional Bow beige pedestal mount removable tableFishing station with fish ruler and cup-holdersOptional filling system for livewellRotomolded consoleSwivel and folding driver seatFront benchFront loungerPortable gas tank and battery storage under the stern fishing stationStern boarding ladderHelm storage with net5052-H36 marine grade aluminum alloy 2 1/2" heavy-duty extruded Z-aluminum cross channels Powder coated 1 1/4" aluminum rails Sealed pontoon bulkheads with top mounted air plug (23") V-shaped aluminum engine pod Select dark grey vinyl floor covering (Teak Supreme Solid Dark) Extruded aluminum full-length pontoon keels Extruded aluminum full-length pontoon skirting Stern molded casting corners Walk-thru rear gate with lift and lock hinges Walk-thru bow gate with lift and lock hinges Port side gate with lift and lock hinges (24") Stainless steel bow eye 4- 6" chromed deck cleats Rotomolded helm console Helm storage with net Molded dash panel with black inserts and lighted switch Push on/off console courtesy light Voltmeter Plush and heavy weight upholstery Rotocast furniture bases and backs 2 swivel folding seats Folding swivel driver seat 1 chaise lounge Storage under all lounges Fishing station which can be used for storage, cooler or livewell with a fish ruler and cup-holders Factory installed snap fasteners for canvas camper enclosures and protective cover options Stern boarding ladder Cup holders Navigation lights Transducer mounting bracket Battery box Black Edition includes: Black painted railing, black anodized deck bumper, darker upholstery, 2 deluxe captain's chairs, 3D Princecraft® black chrome logo on both sides and front door Graphic package includes: Grey metallic stripe all around the pontoon Graphic package includes: Blue metallic stripe all around the pontoon Concert Package includes: 160-watts AM/FM/Bluetooth Jensen® radio with 2 speakers, speedometer, tachometer, horn, LED docking lights, in-dash USB plug and smoked windscreen (for 9.9 to 30 HP engines) Concert Package includes: 160-watts AM/FM/Bluetooth Jensen® radio with 2 speakers, speedometer, tachometer, horn, LED docking lights, in-dash USB plug and smoked windscreen (for 40 HP engine) Select beige / grey vinyl floor covering (teak supreme solid)…UE Select beige / grey vinyl floor covering with black lines (teak supreme 2)…UE Tilt steering mechanism and slider for driver seat…UE Portable gas tank (45 L/ 12 U.S. gal.) Pontoon rail boat fender hangers /pair Removable privacy enclosure installed in the bimini top 2 captain's chairs with swivel and slider for captain passenger chair…UE Livewell filling system includes: a water pump to fill the livewell Downrigger support (1 support only) Protective cover (black) Bimini top (black) Double bimini top includes stern bimini canvas (black) Full camper enclosure includes stern bimini canvas (black) Battery switch: onboard power shut down ST175/80R13 C galvanized spare wheel with 5 lugs and bracket
CONSTRUCTION FEATURES
HELM
INSTRUMENTATION
FURNITURE
FISHING FEATURES
TOPS
OTHER STANDARD FEATURES
Look and Configuration
Option group
Floor covering
Propulsion and autonomy
Comfort and entertainment
Storage and fishing accessories
Tops and canvas
Miscellaneous
Trailers
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Condition | New |
| Overall length | 4.7 m (15’-6”) |
| Deck length | 4.2 m (14'-1") |
| Beam | 2.5 m (8'-1") |
| Pontoon length | 4.4 m (14’-4”) |
| Pontoon diameter | 0.58 m (23”) |
| Pontoon aluminum thickness | 2.0 mm (.080") |
| Approximate weight | 513 kg (1130 lb) |
| Maximum HP capacity | 40 HP (30 kW) |
| Maximum weight capacity | 571 kg (1259 lb) |
| Maximum weight person capacity | 363 kg (800 lb) |
| Maximum person capacity | 6 |
| Type | Portable - 22 L (6 gal. U.S.) |












