
Description
Rotomolded helm consoleOptional docking lightsGlove box included in the Mood PackageBattery storage with optional battery switchDashboard featuring four gauges and an open storage areaPlush and heavy weight upholsteryPortable Gas TankStern telescopic stainless steel boarding ladderStorage under loungesCourtesy light5052-H36 marine grade aluminum alloy 2 1/2" heavy-duty extruded Z-aluminum cross channels Powder coated 1 1/4" aluminum rails Sealed pontoon bulkheads with top mounted air plug (25") V-shaped aluminum engine pod Select dark grey vinyl floor covering (Teak Supreme Solid Dark) Extruded aluminum full-length pontoon keels Extruded aluminum full-length pontoon skirting Composite molded casting corners Walk-thru rear gate with lift and lock hinges Walk-thru bow gate with lift and lock hinges Port side gate with lift and lock hinges (24") Stern swim platform Stainless steel bow eye 4- 6" chromed deck cleats Rear gate holder Rotomolded helm console with acrylic insertions Molded dash panel with black inserts and lighted switches 160-watt AM/FM/Bluetooth Jensen Stereo 4 waterproof speakers Electric horn 12V outlet USB plug Console courtesy light Tachometer, speedometer, voltmeter, and fuel gauges Plush and heavy weight upholstery Rotocast furniture bases and backs Swivel captain's chair Rear padded sundeck 1 chaise lounge Storage under all lounges Black bimini top Bimini top latches and traveling struts Factory installed snap fasteners for canvas camper enclosures and protective cover options Stern telescopic stainless steel boarding ladder Cup holders Navigation lights Transducer mounting brackets Battery box Black Edition includes: Black painted railing, black anodized deck bumper, black molded bow corners, and black anodized bimini frame Onyx White strip…UE Laguna Blue strip…UE Matte Black strip…UE Pearl and beige interior upholstery replacing the standard upholstery…free upgrade Altitude package includes: 3D Princecraft® black chrome logo on both sides and front door, LED docking lights, deluxe driver seat (if applicable passenger captain's chair with slider), LED lights under driver helm and furniture Infinite package includes: Altitude package components, LED lights on tubes, grey insert in cup-holders and Kicker® KMC 100 200-watt AM/FM/Bluetooth radio with 4 speakers Mood Package includes: Bow rectangle snack table, glove box, wireless cell phone charger, glass windscreen, 2 storage nets and padded vinyl applique on the helm Select beige / grey vinyl floor covering (teak supreme solid)…UE Select grey / white vinyl floor covering (daintree 2)…UE Tilt steering mechanism and slider for driver seat…UE Additional battery bank system includes: Charger (ProSport 6) and battery switch (9.9 up to 150 HP) Built-in fuel system (102 L/ 27 U.S. gal.) with in-dash gauge (we replace the voltmeter with a fuel gauge) Stainless steel waterski tow bar Pontoon rail boat fender hangers /pair Pop-up privacy enclosure Head Package includes: Holding tank with a pump out system (9.8 l/ 2.6 U.S. gal.) and a pop-up privacy enclosure Sonar Humminbird® PiranhaMAX 4 Sonar Humminbird® Helix 5 chirp GPS G3 with RAM mount (the bathymetric depth maps are not included) Sonar/ GPS Humminbird® Helix 7 G4 with RAM mount (the bathymetric depth maps are not included) Sonar Lowrance® Eagle® 4X Sonar Lowrance® Eagle® 7 Splitshot (the bathymetric depth maps are not included) Sonar / GPS Lowrance® Elite FS 7 (the bathymetric depth maps are not included) Multifunction Simrad® NSX7 screen replacing the standard gauges (the bathymetric depth maps are not included)…UE Protective cover (black) Double bimini top includes stern bimini canvas and rear extension (black) Double bimini top includes stern bimini canvas, rear extension and black anodized frame (black) Full camper enclosure includes stern bimini canvas (black) Full camper enclosure includes stern bimini canvas and black anodized frame (black) Rigid supports for bimini top Anodized rigid supports for bimini top (black) Battery switch: onboard power shut down (Forced with 200 & up) Galvanized spare wheel 20.5 x 8" x 10" C and bracket ST205/75R14 C galvanized spare wheel with 5 lugs and bracket
CONSTRUCTION FEATURES
HELM
INSTRUMENTATION
FURNITURE
TOPS
OTHER STANDARD FEATURES
Look and Configuration
Option group
Floor covering
Propulsion and autonomy
Comfort and entertainment
Console and electronic
Tops and canvas
Miscellaneous
Trailers
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Condition | New |
| Overall length | 6.0 m (19’-7”) |
| Deck length | 5.5 m (18’-1”) |
| Beam | 2.6 m (8'-5") |
| Pontoon length | 5.6 m (18’-4”) |
| Pontoon diameter | 0.64 m (25”) |
| Pontoon aluminum thickness | 2.0 mm (.080") |
| Approximate weight | 775 kg (1708 lb) |
| Maximum HP capacity | 75 HP (56 kW) |
| Maximum weight capacity | 818 kg (1803 lb) |
| Maximum weight person capacity | 533 kg (1175 lb) |
| Maximum person capacity | 8 |
| Optional (Built-in) | ≤ 102L (27 U.S. gal.) |
| Type | Portable - 45 L (12 gal. U.S.) |
















