
Description
Optional Concert package including Jensen Stereo, horn, docking lights and in-dash USB controlsDocking lightsBimini topBow storageRotomolded consoleSwivel folding seatsChaise loungeStern viewHelm storage with netStorage under all lounges5052-H36 marine grade aluminum alloy 2 1/2" heavy-duty extruded Z-aluminum cross channels Powder coated 1 1/4" aluminum rails Sealed pontoon bulkheads with top mounted air plug (23") V-shaped aluminum engine pod Select dark grey vinyl floor covering (Teak Supreme Solid Dark) Extruded aluminum full-length pontoon keels Extruded aluminum full-length pontoon skirting Stern molded casting corners Walk-thru rear gate with lift and lock hinges Walk-thru bow gate with lift and lock hinges Port side gate with lift and lock hinges (24") Stern swim platform Stainless steel bow eye 4- 6" chromed deck cleats Rotomolded helm console Helm storage with net Molded dash panel with black inserts and lighted switch Push on/off console courtesy light Voltmeter Plush and heavy weight upholstery Rotocast furniture bases and backs 2 swivel folding seats Folding swivel driver seat 1 stern storage module 1 chaise lounge Storage under all lounges Black bimini top Bimini top latches and traveling struts Factory installed snap fasteners for canvas camper enclosures and protective cover options Stern boarding ladder Cup holders Navigation lights Transducer mounting bracket Battery box Black Edition includes: Black painted railing, black anodized deck bumper, darker upholstery, deluxe captain's chair, 3D Princecraft® black chrome logo on both sides and front door Graphic package includes: Grey metallic stripe all around the pontoon Graphic package includes: Blue metallic stripe all around the pontoon Concert Package includes: 160-watts AM/FM/Bluetooth Jensen® radio with 2 speakers, speedometer, tachometer, horn, LED docking lights, in-dash USB plug and smoked windscreen (for 9.9 to 25 HP engines) Concert Package includes: 160-watts AM/FM/Bluetooth Jensen® radio with 2 speakers, speedometer, tachometer, horn, LED docking lights, in-dash USB plug and smoked windscreen (for 40 HP engine) Select beige / grey vinyl floor covering (teak supreme solid)…UE Select beige / grey vinyl floor covering with black lines (teak supreme 2)…UE Tilt steering mechanism and slider for driver seat…UE Portable gas tank (45 L/ 12 U.S. gal.) Pontoon rail boat fender hangers /pair Removable privacy enclosure installed in the bimini top Captain's chair with swivel…UE Bow rectangular beige pedestal mount removable table with cup holders Stern storage conversion kit into an aerated livewell and support for 3 rod holders Protective cover (black) Double bimini top includes stern bimini canvas (black) Full camper enclosure includes stern bimini canvas (black) Battery switch: onboard power shut down ST205/75R14 C galvanized spare wheel with 5 lugs and bracket
CONSTRUCTION FEATURES
HELM
INSTRUMENTATION
FURNITURE
TOPS
OTHER STANDARD FEATURES
Look and Configuration
Option group
Floor covering
Propulsion and autonomy
Comfort and entertainment
Storage and fishing accessories
Tops and canvas
Miscellaneous
Trailers
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Condition | New |
| Overall length | 6.6 m (21’-7”) |
| Deck length | 6.1 m (20’-1”) |
| Beam | 2.5 m (8'-1") |
| Pontoon length | 6.2 m (20’-4”) |
| Pontoon diameter | 0.58 m (23”) |
| Pontoon aluminum thickness | 2.0 mm (.080") |
| Approximate weight | 783 kg (1726 lb) |
| Maximum HP capacity | 75 HP (56 kW) |
| Maximum weight capacity | 829 kg (1828 lb) |
| Maximum weight person capacity | 544 kg (1200 lb) |
| Maximum person capacity | 9 |
| Type | Portable - 22 L (6 gal. U.S.) |













