
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Condition | New |
| Center line | 3.04 m (10'-0") |
| Beam | 1.21 m (48") |
| Chine width | 0.81 m (32") |
| Maximum depth | 0.41 m (16") |
| Approximate draft | 0.1 (4") |
| Approximate draft (with engine) | - |
| Transom height | 0.38 m (15") |
| Approximate weight | 36 kg (80 lb) |
| Dead rise (degres) | 0 |
| Maximum HP Capacity | 3.5 HP (2,6 kW) |
| Maximum weight capacity | 124 kg (273 lb) |
| Maximum weight person capacity | 82 kg (180 lb) |
| Maximum person capacity | 2 |
| Max. HP cap. | 3.5 HP (2,6 kW) |
| Max. weight cap. | 124 kg (275 lb) |
| Bottom | 1.27 mm (.050") |
| Side | - |
| Type | Portable |

