
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Condition | New |
| Center line | 4.19 m (13'-9") |
| Beam | 1.45 m (57") |
| Chine width | 0.91 m (36") |
| Maximum depth | 0.43 m (17") |
| Approximate draft | 0.1 (4") |
| Approximate draft (with engine) | - |
| Transom height | 0.38 m (15") |
| Approximate weight | 66 kg (145 lb) |
| Dead rise (degres) | 0 |
| Maximum HP Capacity | 15 HP (11 kW) |
| Maximum weight capacity | 250 kg (551 lb) |
| Maximum weight person capacity | 159 kg (350 lb) |
| Maximum person capacity | 3 |
| Max. HP cap. | 15 HP (11 kW) |
| Max. weight cap. | 250 kg (551 lb) |
| Bottom | 1.27 mm (.050") |
| Side | - |
| Type | Portable |

