
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Condition | New |
| Center line | 3.59 m (11'-9") |
| Beam | 1.42 m (56") |
| Chine width | 1.02 m (40") |
| Maximum depth | 0.43 m (17") |
| Approximate draft | 0.1 (4") |
| Approximate draft (with engine) | - |
| Transom height | 0.38 m (15") |
| Approximate weight | 49 kg (107 lb) |
| Dead rise (degres) | 0 |
| Maximum HP Capacity | 10 HP (7.5 kW) |
| Maximum weight capacity | 243 kg (535 lb) |
| Maximum weight person capacity | 142 kg (314 lb) |
| Maximum person capacity | 2 |
| Max. HP cap. | 10 HP (7.5 kW) |
| Max. weight cap. | 243 kg (535 lb) |
| Bottom | 1.27 mm (.050") |
| Side | - |
| Type | Portable |

