
Description
Optional bimini topDeployable ladder (in pouch)Non-skid anti-glare interior paint finishPrinted fish rulerBow bench seatPortable gas tankStern handlesStorage compartmentStainless steel bow eyeSplit center seat5052-H36 marine grade aluminum alloy Exterior urethane paint, with blue glossy finish including decal package Non-skid anti-glare interior paint finish Semi-V hull with square chine Aluminum clad transom Full-width self-draining splashwell Twin plating at the chine Heavy-duty tubular seat to gunnel braces Bow eye and stern handles Split center seat Parallel seats at stern Bulkhead center seat Bow bench seat Durable ribbed polyethylene seat covering Optional galvanized bunk style trailer Single axle Carpeted fixed bunks Built-in steps and composite fenders Vault sealed hubs 2" ball coupler Factory balanced steel wheel 803 kg (1 770 lb) carrying capacity Tire size: 5.30 x 12" C Weight: 90 kg (198 lb) Deployable ladder (in pouch) Seat Package includes: Folding seat, detachable swivel plate with auto-lock handle and extrusion Bimini top - 66” wide (black) Transom tie down straps…/pair Transom saver motor support bar Galvanized spare wheel 5.30 x 12" C with 5 lugs and bracket
HULL AND DECK FEATURES
SEATS
TRAILER STANDARD FEATURES
Comfort and entertainment
Tops and canvas
Trailers
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Condition | New |
| Center line | 4.3 m (14’-3”) |
| Beam | 1.7 m (68”) |
| Chine width | 1.4 m (57") |
| Maximum depth | 0.7 m (28") |
| Approximate draft | 0.1 (4") |
| Approximate draft (with engine) | 0.4 m (17") |
| Transom height | 0.5 m (20") |
| Approximate weight | 127 kg (280 lb) |
| Dead rise (degres) | 2 |
| Maximum HP Capacity | 25 HP (19 kW) |
| Maximum weight capacity | 411 kg (906 lb) |
| Maximum weight person capacity | 252 kg (555 lb) |
| Maximum person capacity | 4 |
| Max. HP cap. | 25 HP (19 kW) |
| Max. weight cap. | 411 kg (905 lb) |
| Bottom | 1.5 mm (.061") |
| Side | 1.5 mm (.061") |
| Type | Portable - 22 L (6 gal. U.S.) |








