
Description
Optional bimini topDeployable ladder (in pouch)Non-skid anti-glare interior paint finishPrinted fish rulerBow bench seatPortable gas tankStern handlesDurable ribbed polyethylene seat coveringStorage compartmentStainless steel bow eye5052-H36 marine grade aluminum alloy Exterior urethane paint, with blue glossy finish including decal package Non-skid anti-glare interior paint finish Semi-V hull with square chine Aluminum clad transom Twin plating at the chine Heavy-duty tubular seat to gunnel braces Bow eye and stern handles Parallel seats at stern Bulkhead center seat Bow bench seat Durable ribbed polyethylene seat covering Optional galvanized bunk style trailer Single axle Carpeted fixed bunks Built-in steps and composite fenders Vault sealed hubs 2" ball coupler Factory balanced steel wheel 803 kg (1 770 lb) carrying capacity Tire size: 5.30 x 12" C Weight: 90 kg (198 lb) Deployable ladder (in pouch) Seat Package includes: Folding seat, detachable swivel plate with auto-lock handle and extrusion Bimini top - 66” wide (black) Transom tie down straps…/pair Transom saver motor support bar Galvanized spare wheel 5.30 x 12" C with 5 lugs and bracket
HULL AND DECK FEATURES
SEATS
TRAILER STANDARD FEATURES
Comfort and entertainment
Tops and canvas
Trailers
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Condition | New |
| Center line | 4.3 m (14’-0”) |
| Beam | 1.5 m (60”) |
| Chine width | 1.3 m (51") |
| Maximum depth | 0.7 m (26") |
| Approximate draft | 0.1 (4") |
| Approximate draft (with engine) | 0.4 m (13") |
| Transom height | 0.4 m (15") |
| Approximate weight | 91 kg (201 lb) |
| Dead rise (degres) | 2 |
| Maximum HP Capacity | 20 HP (15 kW) |
| Maximum weight capacity | 373 kg (821 lb) |
| Maximum weight person capacity | 225 kg (495 lb) |
| Maximum person capacity | 4 |
| Max. HP cap. | 20 HP (15 kW) |
| Max. weight cap. | 331kg (729 lb) |
| Bottom | 1.5 mm (.061") |
| Side | 1.3 mm (.051") |
| Type | Portable - 22 L (6 gal. U.S.) |




