
Description
Optional control panel for electric packageOptional front livewellOptional bilge pump for front livewellBattery holderBow seatStorage under bow seatStorage for portable gas tankRod holdersStorageStainless steel bow eye5052-H36 marine grade aluminum alloy Exterior urethane paint, with black glossy finish including decal package Semi-V hull with square chine Aluminum clad transom Full-width self-draining splashwell Twin plating at the chine Heavy-duty tubular seat to gunnel braces Stainless steel bow and stern eyes Side storage boxes Split center seat Stern loungers with storage and position change mechanism Parallel seats at stern covered with marine grade vinyl Bow bench seat covered with marine grade vinyl All the flat surfaces are covered with anti-skid marine grade vinyl 1 battery holder Emergency reboarding ladder Transducer(s) mounting plate Pressure-treated wood floor Optional galvanized bunk style trailer Single axle Carpeted fixed bunks Built-in steps and composite fenders Vault sealed hubs 2" ball coupler Factory balanced steel wheel 803 kg (1 770 lb) carrying capacity Tire size: 5.30 x 12" C Weight: 90 kg (198 lb) Electric package includes: front livewell, control panel, navigation lights and bilge pump Seat Package includes: Folding seat, detachable swivel plate with auto-lock handle and extrusion Sonar Humminbird® PiranhaMAX 4 Sonar Humminbird® Helix 5 chirp GPS G3 with RAM mount (the bathymetric depth maps are not included) Sonar Lowrance® Eagle® 4X Sonar Lowrance® Eagle® 7 Splitshot (the bathymetric depth maps are not included) Trailer cover (black) Bimini top - 66” wide (black) Transom tie down straps…/pair Transom saver motor support bar Galvanized spare wheel 5.30 x 12" C with 5 lugs and bracket
HULL AND DECK FEATURES
SEATS
OTHER STANDARD FEATURES
TRAILER STANDARD FEATURES
Option group
Comfort and entertainment
Console and electronic
Tops and canvas
Trailers
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Condition | New |
| Center line | 4.3 m (14’-3”) |
| Beam | 1.7 m (68”) |
| Chine width | 1.4 m (57") |
| Maximum depth | 0.7 m (28") |
| Approximate draft | 0.1 (4") |
| Approximate draft (with engine) | 0.4 m (17") |
| Transom height | 0.5 m (20") |
| Approximate weight | 177 kg (390 lb) |
| Dead rise (degres) | 2 |
| Maximum HP Capacity | 25 HP (19 kW) |
| Maximum weight capacity | 373 kg (822 lb) |
| Maximum weight person capacity | 214 kg (471 lb) |
| Maximum person capacity | 4 |
| Max. HP cap. | 25 HP (19 kW) |
| Max. weight cap. | 372 kg (821 lb) |
| Bottom | 1.5 mm (.061") |
| Side | 1.5 mm (.061") |
| Type | Portable - 22 L (6 gal. U.S.) |




