
Description
Battery storage compartmentBow multiple storagesEmergency boarding ladder2 folding seats with no-pinch hingesBow storageStorage for gas tankSide livewell (34", 49 L/13 U.S. gal.)Rod storage without support in side panelsStorage compartmentSwitch panel5052-H36 marine grade aluminum alloy Exterior urethane paint, with black glossy finish including decal package Semi-V hull with square chine Aluminum clad transom Full-width self-draining splashwell Stainless steel bow and stern eyes Side storage boxes Under deck bow storage Storage under bow deck 7-foot rod storage without support Marine grade carpet front deck Side livewell (34", 49 L/13 U.S. gal.) Overflow Anti-spill cover 4 floor seat bases 2 folding seats with no-pinch hinges Driver seat base, positionable by the dealer according to engine choice All the flat surfaces are covered with anti-skid marine grade vinyl Carling switch panel with indicator lights Electric bilge pump Navigation lights 1 handle 2 cup holders 1 battery holder Emergency reboarding ladder Transducer(s) mounting plate Pressure-treated wood floor 2 side storage compartments In-floor bow storage Standard galvanized bunk style trailer Single axle with swing tongue Carpeted fixed bunks Built-in steps and composite fenders Vault sealed hubs 2" ball coupler LED lighting Factory balanced steel wheel 858 kg (1 892 lb) carrying capacity Tire size: 5.30 x 12" C Weight: 145 kg (320 lb) Telescopic stern boarding ladder…UE Seat Package includes: Folding seat, post (11") and seat mount with auto-lock handle Deluxe folding seats…UE (replacing standard seats) Deluxe Seat Package includes: Folding seat, post (11") and seat mount with auto-lock handle Bicycle Seat Package includes: Bicycle seat, adjustable post and seat mount with auto-lock handle Sonar Humminbird® PiranhaMAX 4 Sonar Humminbird® Helix 5 chirp GPS G3 with RAM mount (the bathymetric depth maps are not included) Sonar Lowrance® Eagle® 4X with RAM bracket Sonar Lowrance® Eagle® 7 Splitshot (the bathymetric depth maps are not included) Trailer cover (black) Bimini top - 66” wide (black) Battery switch: onboard power shut down (Forced with 200 & up) Transom tie down straps…/pair Transom saver motor support bar Galvanized carpeted side load guides Galvanized spare wheel 5.30 x 12" C with 5 lugs and bracket
HULL AND DECK FEATURES
FISHING FEATURES
SEATS
OTHER STANDARD FEATURES
TRAILER STANDARD FEATURES
Comfort and entertainment
Console and electronic
Tops and canvas
Miscellaneous
Trailers
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Condition | New |
| Center line | 4.9 m (16’-0”) |
| Beam | 1.9 m (73”) |
| Chine width | 1.6 m (63") |
| Maximum depth | 0.7 m (29") |
| Approximate draft | 0.2 (6") |
| Approximate draft (with engine) | 0.4 m (17") |
| Transom height | 0.5 m (20") |
| Approximate weight | 245 kg (540 lb) |
| Dead rise (degres) | 2 |
| Maximum HP Capacity | 40 HP (30 kW) |
| Maximum weight capacity | 453 kg (998 lb) |
| Maximum weight person capacity | 252 kg (555 lb) |
| Maximum person capacity | 4 |
| Max. HP cap. | 40 HP (30 kW) |
| Max. weight cap. | 460 kg (1014 lb) |
| Bottom | 1.8 mm (.072") |
| Side | 1.5 mm (.061") |
| Type | Portable - 22 L (6 gal. U.S.) |






