
Description
Optional 160-watt AM/FM/Bluetooth Jensen Stereo with integrated auxiliary input (1/8'') in console2 folding seatsStorages integrated in the bow fishing platformDrawer under driver consoleDriver helm shown with in-dash Humminbird® Helix 7Glove box in consoleLarge lockable rod organizer with tubes for 10 rods in the bow casting platformStern electric-filled aerated livewell (77 L/20 U.S. gal.)Storage under passenger consoleTrolling motor plug5052-H36 marine grade aluminum alloy Exterior urethane paint choices with a glossy finish including decal package Reverse chine hull design Aluminum clad transom Deep self-draining splashwell Twin plating from bow to mid-ship Twin plating at the chine Rigging tube under flooring (from helm to bow) Rigging tube under flooring (from stern to helm) Stainless steel bow and stern eyes 4 nylon cleats BOW RAISED CASTING PLATFORM Storage under casting platform Compression latches on all storage Deep cycle battery storage compartment Seat mount floor base Storage under bow deck Grids allowing air flow in the compartments Large storage compartment Large lockable rod organizer with tubes for 10 rods AFT RAISED CASTING PLATFORM Battery storage compartment Electric-filled aerated livewell Seat mount floor base Splashwell extension 7-foot rod storage without support 12V or 24V bow trolling motor plug and wiring harness Trolling motor plug with 60 AMP protection Bow mounting trolling motor pad Marine grade carpet front deck BOW SPORTFLO ELECTRIC-FILLED AERATED LIVEWELL STERN SPORTFLO ELECTRIC-FILLED AERATED LIVEWELL Stern livewell (44", 77 L/20 U.S. gal.) Overflow Anti-spill cover Protection filter on the filling pump 6 floor seat bases 2 folding seats with no-pinch hinges Twin consoles with steering system Glove box Drawer under driver helm Black anodized walk-thru tempered glass windshield with door Deluxe dash panel with switches and indicator lights No-FeedBack dual cable steering system Storage under consoles 12V outlet Tachometer, speedometer, voltmeter, trim, and fuel gauges All the flat surfaces are covered with anti-skid marine grade vinyl PrinceTrak System: extrusion allowing onboard tool fixing Electric bilge pump 2 bow handles Navigation lights Factory-installed snap fasteners for canvas enclosure and trailer cover options Interior light(s) 5 handles 3 cup holders 3 battery holders Emergency reboarding ladder Transducer(s) mounting plate Pressure-treated wood floor Standard galvanized bunk style trailer Single axle with swing tongue Carpeted fixed bunks and load guides Built-in steps and composite fenders Vault sealed hubs and swivel tongue jack 2" ball coupler LED lighting Factory balanced steel wheel 1 095 kg (2 415 lb) carrying capacity Radial tire size : ST205/75R14 C Weight: 202 kg (445 lb) 3D Princecraft® black chrome logo…UE Princecraft® special decal package with 3D black chrome logo…UE Fishing Package includes: Tournament Fishing Team graphics, fish ruler, deluxe seat exchange, flat seat base(s) on fishing platform(s), quick rod storage, nets addition under console(s) and on bow platform Deluxe Package includes: telescopic stern boarding ladder, 160-watts AM/FM/Bluetooth Jensen® radio with 2 speakers and battery switch Tilt steering with slider for captain's chair…UE SeaStar® hydraulic steering system with tilt wheel and slider for captain's chair...UE (included with 150 HP engine and up) Minn Kota® 70 PD V2 trolling motor (24 volts, 60", 70 lb. peak thrust) with bracket Minn Kota® 70 Dual spectrum CHIRP trolling motor (24 volts, 60", 70 lb. peak thrust) and bracket Minn Kota® Ulterra 80 trolling motor (24 volts, 60", 80 lb. peak thrust) with iPilot and bracket Trolling motor onboard charger for 2 - 12V batteries (ProSport 20) Kicker option with SeaStar® hydraulic steering Mercury® 9.9 PRO-KICKER with remote control and connecting rod Bow rider seat cushions Removable ski pylon Seat Package includes: Folding seat, post (11") and seat mount with auto-lock handle Deluxe folding seats…UE (replacing standard seats) Deluxe Seat Package includes: Folding seat, post (11") and seat mount with auto-lock handle Bicycle Seat Package includes: Bicycle seat, adjustable post and seat mount with auto-lock handle RSP Combo: Removable aft flip seats and 2 cup holders Downrigger supports (black) Downrigger supports (grey) Downrigger supports (blue) PrinceTrak storage system PrinceTrak accessory and bait tray PrinceTrak rod holder (installation plate included) PrinceTrak support Sonar Humminbird® PiranhaMAX 4 Sonar Humminbird® Helix 5 chirp GPS G3 with RAM mount (the bathymetric depth maps are not included) Sonar/ GPS Humminbird® Helix 7 G4 with RAM mount (the bathymetric depth maps are not included) Sonar/ GPS Humminbird® Helix 7 G4 (built-in) (the bathymetric depth maps are not included) Sonar Lowrance® Eagle® 4X with RAM bracket Sonar Lowrance® Eagle® 7 Splitshot (the bathymetric depth maps are not included) Sonar / GPS Lowrance® Elite FS 7 (the bathymetric depth maps are not included) Totalscan sounder for Simrad® includes: down imaging and side imaging SmartCraft® gauges (tachometer, speedometer and trim)…UE Active trim: automatic trim system Trailer cover (black) Bimini top on windshield includes frame (black) Converting a bimini top to full top (black) Livewell minnow bucket Stainless steel propeller model TempestPlus 14 5/8 x 22 for 150 HP PRO-XS…UE Transom tie down straps…/pair Transom saver motor support bar ST205/75R14 C galvanized spare wheel with 5 lugs and bracket 14" aluminum mag wheels…UE on galvanized model…(2) 14" aluminum mag spare wheel and bracket (excludes nuts)
HULL AND DECK FEATURES
FISHING FEATURES
SEATS
HELM
INSTRUMENTATION
OTHER STANDARD FEATURES
TRAILER STANDARD FEATURES
Look and Configuration
Option group
Propulsion and autonomy
Comfort and entertainment
Storage and fishing accessories
Console and electronic
Tops and canvas
Miscellaneous
Trailers
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Condition | New |
| Center line | 5.4 m (17’-10”) |
| Beam | 2.3 m (91”) |
| Chine width | 2.0 m (78") |
| Maximum depth | 0.9 m (35") |
| Approximate draft | 0.3 (12") |
| Approximate draft (with engine) | 0.8 m (33") |
| Transom height | 0.6 m (25") |
| Approximate weight | 649 kg (1430 lb) |
| Dead rise (degres) | 13 |
| Maximum HP Capacity | 150 HP (112 kW) |
| Maximum weight capacity | 685 kg (1510 lb) |
| Maximum weight person capacity | 339 kg (748 lb) |
| Maximum person capacity | 6 |
| Max. HP cap. | 150 HP (112 kW) |
| Max. weight cap. | 685 kg (1510 lb) |
| Bottom | 2.5 mm (.100") |
| Side | 1.8 mm (.072") |
| Built-in | ≤ 95 L (25 U.S. gal.) |






