
Description
Optional RSP Combo: Removable aft flip seats and 2 cup holders2 fishing seatsAnchor storage compartmentBattery storage compartmentBow raised fishing platformBow electric-filled aerated livewell (61 L / 16 U.S. gal.)Storage under bow raised fishing platformPortable gas tankDriver helm shown with Humminbird® Helix 5 on RAM bracket and optional gaugesStorage under bow casting platform5052-H36 marine grade aluminum alloy Exterior urethane paint, with black glossy finish including decal package Reverse chine hull design Aluminum clad transom Deep self-draining splashwell Twin plating from bow to mid-ship Rigging tube under flooring (from helm to bow) Stainless steel bow and stern eyes 4 nylon cleats BOW RAISED CASTING PLATFORM Anchor storage compartment Storage under casting platform Deep cycle battery storage compartment Electric-filled aerated livewell Seat mount floor base Storage under bow deck Large storage compartment AFT RAISED CASTING PLATFORM Battery storage compartment Seat mount floor base Rod holders on passenger side In-floor lockable rod organizer for 5 rods Bow mounting trolling motor pad Marine grade carpet front deck BOW SPORTFLO ELECTRIC-FILLED AERATED LIVEWELL Bow livewell (34", 61 L/16 U.S. gal.) Overflow Anti-spill cover Protection filter on the filling pump 6 floor seat bases 2 folding seats with no-pinch hinges Twin consoles with steering system Glove box Black anodized walk-thru tempered glass windshield with door Deluxe dash panel with switches and indicator lights No-FeedBack steering system Storage under consoles All the flat surfaces are covered with anti-skid marine grade vinyl PrinceTrak System: extrusion allowing onboard tool fixing Electric bilge pump Navigation lights Factory-installed snap fasteners for canvas enclosure and trailer cover options 5 cup holders 1 battery holder Emergency reboarding ladder Transducer(s) mounting plate Pressure-treated wood floor Passenger side shelf storage Standard galvanized bunk style trailer Single axle with swing tongue Carpeted fixed bunks and load guides Built-in steps and composite fenders Vault sealed hubs and swivel tongue jack 2" ball coupler LED lighting Factory balanced steel wheel 1 084 kg (2 390 lb) carrying capacity Radial tire size : ST175/80R13 C Weight: 150 kg (330 lb) Princecraft® superior decal package…UE Superior Package includes: tilt steering with slider for captain's chair, 160-watt AM/FM/Bluetooth Jensen Stereo with 2 speakers and telescopic stern boarding ladder Bow trolling motor plug with cable and battery tray Minn Kota® 55 POWERDRIVE FP trolling motor (12 volts, 54", 55 lb. peak thrust) with bracket Minn Kota® 55 PD MR-54" trolling motor (12 volts, 54", 55 lb. peak thrust) Minn Kota® 70 PD MR-54" trolling motor (24 volts, 54", 70 lb. peak thrust) Trolling motor onboard charger for 1 - 12V battery (ProSport 6) Trolling motor onboard charger for 2 - 12V batteries (ProSport 20) Bow rider seat cushions Seat Package includes: Folding seat, post (11") and seat mount with auto-lock handle Deluxe folding seats…UE (replacing standard seats) Deluxe Seat Package includes: Folding seat, post (11") and seat mount with auto-lock handle Bicycle Seat Package includes: Bicycle seat, adjustable post and seat mount with auto-lock handle RSP Combo: Removable aft flip seats and 2 cup holders Downrigger supports (black) PrinceTrak storage system PrinceTrak accessory and bait tray PrinceTrak rod holder (installation plate included) PrinceTrak support Sonar Humminbird® PiranhaMAX 4 Sonar Humminbird® Helix 5 chirp GPS G3 with RAM mount (the bathymetric depth maps are not included) Sonar/ GPS Humminbird® Helix 7 G4 with RAM mount (the bathymetric depth maps are not included) Sonar Lowrance® Eagle® 4X Sonar Lowrance® Eagle® 7 Splitshot (the bathymetric depth maps are not included) Sonar / GPS Lowrance® Elite FS 7 (the bathymetric depth maps are not included) Totalscan sounder for Simrad® includes: down imaging and side imaging Analog gauges (tachometer and speedometer) Active trim: automatic trim system Trailer cover (black) Bimini top on windshield includes frame (black) Converting a bimini top to full top (black) Livewell minnow bucket Battery switch: onboard power shut down (Forced with 200 & up) Transom tie down straps…/pair Transom saver motor support bar ST175/80R13 C galvanized spare wheel with 5 lugs and bracket ST205/75R14 C galvanized spare wheel with 5 lugs and bracket
HULL AND DECK FEATURES
FISHING FEATURES
SEATS
HELM
OTHER STANDARD FEATURES
TRAILER STANDARD FEATURES
Look and Configuration
Option group
Propulsion and autonomy
Comfort and entertainment
Storage and fishing accessories
Console and electronic
Tops and canvas
Miscellaneous
Trailers
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Condition | New |
| Center line | 5.0 m (16’-6”) |
| Beam | 2.2 m (88”) |
| Chine width | 1.8 m (71”) |
| Maximum depth | 0.8 m (33”) |
| Approximate draft | 0.2 m (9") |
| Approximate draft (with engine) | 0.7 m (28”) |
| Transom height | 0.5 m (20”) |
| Approximate weight | 472 kg (1040 lb) |
| Dead rise (degres) | 13 |
| Maximum HP Capacity | 75 HP (56 kW) |
| Maximum weight capacity | 623 kg (1373 lb) |
| Maximum weight person capacity | 338 kg (745 lb) |
| Maximum person capacity | 6 |
| Max. HP cap. | 75 HP (56 kW) |
| Max. weight cap. | 623 kg (1373 lb) |
| Bottom | 2.2 mm (.087") |
| Side | 1.8 mm (.072") |
| Type | Portable - 45 L (12 gal. U.S.) |











