
Description
Trolling motor battery storage with optional bow trolling motor plugOptional bow trolling motor plug2 fishing seats Anchor storage compartmentBattery storage compartmentBow raised fishing platformBow electric-filled aerated livewell (61 L / 16 U.S. gal.)Storage under bow raised fishing platformPortable gas tankRod storage without support in side panels5052-H36 marine grade aluminum alloy Exterior urethane paint, with black glossy finish including decal package Reverse chine hull design Aluminum clad transom Deep self-draining splashwell Twin plating from bow to mid-ship Stainless steel bow and stern eyes 4 nylon cleats BOW RAISED CASTING PLATFORM Storage under casting platform Deep cycle battery storage compartment Electric-filled aerated livewell Seat mount floor base Storage under bow deck Large storage compartment AFT RAISED CASTING PLATFORM Battery storage compartment Rod holders on each side In-floor lockable rod organizer for 5 rods 12V or 24V bow trolling motor plug and wiring harness Bow mounting trolling motor pad BOW SPORTFLO ELECTRIC-FILLED AERATED LIVEWELL Bow livewell (34", 61 L/16 U.S. gal.) Overflow Anti-spill cover Protection filter on the filling pump 5 floor seat bases 2 folding seats with no-pinch hinges All the flat surfaces are covered with anti-skid marine grade vinyl PrinceTrak System: extrusion allowing onboard tool fixing Carling switch panel with indicator lights Electric bilge pump Navigation lights Factory-installed snap fasteners for canvas enclosure and trailer cover options 5 cup holders 1 battery holder Emergency reboarding ladder Transducer(s) mounting plate Pressure-treated wood floor Standard galvanized bunk style trailer Single axle with swing tongue Carpeted fixed bunks and load guides Built-in steps and composite fenders Vault sealed hubs and swivel tongue jack 2" ball coupler LED lighting Factory balanced steel wheel 1 084 kg (2 390 lb) carrying capacity Radial tire size : ST175/80R13 C Weight: 150 kg (330 lb) Princecraft® superior decal package…UE Bow trolling motor plug with cable and battery tray Minn Kota® 55 POWERDRIVE FP trolling motor (12 volts, 54", 55 lb. peak thrust) with bracket Minn Kota® 55 PD MR-54" trolling motor (12 volts, 54", 55 lb. peak thrust) Minn Kota® 70 PD MR-54" trolling motor (24 volts, 54", 70 lb. peak thrust) Trolling motor onboard charger for 1 - 12V battery (ProSport 6) Trolling motor onboard charger for 2 - 12V batteries (ProSport 20) Telescopic stern boarding ladder…UE Seat Package includes: Folding seat, post (11") and seat mount with auto-lock handle Deluxe folding seats…UE (replacing standard seats) Deluxe Seat Package includes: Folding seat, post (11") and seat mount with auto-lock handle Bicycle Seat Package includes: Bicycle seat, adjustable post and seat mount with auto-lock handle Downrigger supports (black) PrinceTrak storage system PrinceTrak accessory and bait tray PrinceTrak rod holder (installation plate included) PrinceTrak support Sonar Humminbird® PiranhaMAX 4 Sonar Humminbird® Helix 5 chirp GPS G3 with RAM mount (the bathymetric depth maps are not included) Sonar/ GPS Humminbird® Helix 7 G4 with RAM mount (the bathymetric depth maps are not included) Sonar Lowrance® Eagle® 4X Sonar Lowrance® Eagle® 7 Splitshot (the bathymetric depth maps are not included) Sonar / GPS Lowrance® Elite FS 7 (the bathymetric depth maps are not included) Totalscan sounder for Simrad® includes: down imaging and side imaging Trailer cover (black) Bimini top - 76” wide (black) Livewell minnow bucket Battery switch: onboard power shut down (Forced with 200 & up) Transom tie down straps…/pair Transom saver motor support bar ST175/80R13 C galvanized spare wheel with 5 lugs and bracket ST205/75R14 C galvanized spare wheel with 5 lugs and bracket
HULL AND DECK FEATURES
FISHING FEATURES
SEATS
OTHER STANDARD FEATURES
TRAILER STANDARD FEATURES
Look and Configuration
Propulsion and autonomy
Comfort and entertainment
Storage and fishing accessories
Console and electronic
Tops and canvas
Miscellaneous
Trailers
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Condition | New |
| Center line | 5.0 m (16’-6”) |
| Beam | 2.2 m (88”) |
| Chine width | 1.8 m (71”) |
| Maximum depth | 0.8 m (33”) |
| Approximate draft | 0.2 m (9") |
| Approximate draft (with engine) | 0.7 m (28”) |
| Transom height | 0.5 m (20”) |
| Approximate weight | 433 kg (954 lb) |
| Dead rise (degres) | 13 |
| Maximum HP Capacity | 60 HP (45 kW) |
| Maximum weight capacity | 503 kg (1109 lb) |
| Maximum weight person capacity | 295 kg (650 lb) |
| Maximum person capacity | 5 |
| Max. HP cap. | 60 HP (45 kW) |
| Max. weight cap. | 503 kg (1109 lb) |
| Bottom | 2.2 mm (.087") |
| Side | 1.8 mm (.072") |
| Type | Portable - 22 L (6 gal. U.S.) |







