
Description
A $499 valueTilt steering with slider for captain's chairA $599 value160-watt AM/FM/Bluetooth Jensen Stereo with 2 speakersA $961 valueRemovable ski pylonA $964 valueBow rider seat cushionsA $1,789 valueTrailer coverA $1,905 valueSun top with bimini canvas connected to windshield including the bimini structure (black)A $1,612 valueAft flip seats with cup holdersA $339 valueLockable glove box compartmentA $299 valueStainless steel ladderA $299 valueSwing tongue for trailerA $333 valueElectric motor plug2 folding seats with no-pinch hingesBow rider seat cushionsDriver consolePassenger console with glove box and cup holderIn-floor lockable rod organizer for 4 rodsRear flip-up full-width including 2 fold-down seatsRemovable ski pylonDriver seat on sliderStern electric-filled aerated livewell (64 L / 17 U.S. gal.)Stern casting platform storage compartment5052-H36 marine grade aluminum alloy Exterior urethane paint choices with a glossy finish including decal package Reverse chine hull design Deep self-draining splashwell Twin plating from bow to mid-ship Twin plating at the chine Rigging tube under flooring (from helm to bow) Rigging tube under flooring (from stern to helm) Stainless steel bow and stern eyes 4 chromed cleats BOW RAISED CASTING PLATFORM Deep cycle battery storage compartment Seat mount floor base Large storage compartments AFT RAISED CASTING PLATFORM Battery storage compartment Rear flip-up full-width including 2 fold-down seats Electric-filled aerated livewell Seat mount floor base Splashwell extension Storage compartment 7-foot rod storage without support In-floor lockable rod organizer for 4 rods 12V or 24V bow trolling motor plug and wiring harness Trolling motor plug with 60 AMP protection Bow mounting trolling motor pad Marine grade carpet front deck BOW SPORTFLO ELECTRIC-FILLED AERATED LIVEWELL STERN SPORTFLO ELECTRIC-FILLED AERATED LIVEWELL Stern livewell (34", 64 L/17 U.S. gal.) Overflow Anti-spill cover Insulated lid Protection filter on the filling pump 3 floor seat bases 2 folding seats with no-pinch hinges Sliding rail for driver seat Bow rider seat cushions Twin consoles with steering system Glove box Black anodized walk-thru tempered glass windshield with door Deluxe dash panel with switches and indicator lights No-FeedBack steering system Tilt steering wheel Storage under consoles 160-watt AM/FM/Bluetooth Jensen Stereo 2- 6 1/2'' waterproof speakers 12V outlet Tachometer, speedometer, trim, and fuel gauges Anti-skid vinyl cockpit floor Marine grade carpet platforms Electric bilge pump 2 bow handles Navigation lights Factory-installed snap fasteners for canvas enclosure and trailer cover options Interior light(s) 6 handles 5 cup holders 2 battery holders Trailer cover (black) Sun top with bimini canvas connected to windshield including the bimini structure (black) Stern telescopic boarding ladder Removable ski pylon Transducer(s) mounting plate Pressure-treated wood floor Standard galvanized bunk style trailer Single axle with swing tongue Carpeted fixed bunks and load guides Built-in steps and composite fenders Vault sealed hubs and swivel tongue jack 2" ball coupler LED lighting Factory balanced steel wheel 1 069 kg (2,357 lb) carrying capacity Radial tire size : ST205/75R14 C Weight: 228 kg (503 lb) Fish and trolling package includes: Humminbird®/Minn kota® 12 volts includes: Minn kota® 55 PD V2 trolling motor (12 volts, 54", 55 lb. peak thrust) with bracket, Sonar Humminbird® Helix 5 chirp GPS G3 (the bathymetric depth maps are not included) with RAM mount and an onboard charger 12 V (ProSport 6) Fish and Trolling package includes: Humminbird®/Minn kota® includes: Minn Kota® 70 PD V2 trolling motor (24 volts, 60", 70 lb. peak thrust) with bracket, sonar Humminbird® Helix 5 chirp GPS G3 (the bathymetric depth maps are not included) with RAM mount and an onboard charger 24 V for trolling motor (ProSport 20) 2 cockpit rear seat bases Seat Package includes: Folding seat, post (11") and seat mount with auto-lock handle Deluxe folding seats…UE (replacing standard seats) Deluxe Seat Package includes: Folding seat, post (11") and seat mount with auto-lock handle Bicycle Seat Package includes: Bicycle seat, adjustable post and seat mount with auto-lock handle Downrigger supports (black) Converting a bimini top to full top (black) Battery switch: onboard power shut down (Forced with 200 & up) Transom tie down straps…/pair Transom saver motor support bar ST205/75R14 C galvanized spare wheel with 5 lugs and bracket
HULL AND DECK FEATURES
FISHING FEATURES
SEATS
HELM
INSTRUMENTATION
OTHER STANDARD FEATURES
TRAILER STANDARD FEATURES
Option group
Comfort and entertainment
Storage and fishing accessories
Tops and canvas
Miscellaneous
Trailers
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Condition | New |
| Center line | 5.3 m (17’-5”) |
| Beam | 2.3 m (91”) |
| Chine width | 1.9 m (75") |
| Maximum depth | 1.0 m (39") |
| Approximate draft | 0.3 (12") |
| Approximate draft (with engine) | 0.8 m (30") |
| Transom height | 0.6 m (25") |
| Approximate weight | 602 kg (1327 lb) |
| Dead rise (degres) | 15 |
| Maximum HP Capacity | 115 HP (86 kW) |
| Maximum weight capacity | 703 kg (1549 lb) |
| Maximum weight person capacity | 420 kg (926 lb) |
| Maximum person capacity | 7 |
| Max. HP cap. | 115 HP (86 kW) |
| Max. weight cap. | 703 kg (1549 lb) |
| Bottom | 2,5 mm (.100") |
| Side | 1,8 mm (.072") |
| Built-in | ≤ 91 L (24 U.S. gal.) |












