
Description
Battery storage compartmentCarling switch panel with fuel gaugeEmergency boarding ladderBow raised fishing platformStorage under bow casting platformQuick rod storageLarge lockable rod organizer with tubes for rods in the bow casting platformStern electric-filled aerated livewell (77 L / 20 U.S. gal.)Battery storage compartment including 12V or 24V bow trolling motor plug and receptacles with wiring harnessTrolling motor plug and anchor storage5052-H36 marine grade aluminum alloy Exterior urethane paint, with black glossy finish including decal package Reverse chine hull design Aluminum clad transom Deep self-draining splashwell Twin plating from bow to mid-ship Twin plating at the chine Stainless steel bow and stern eyes 4 nylon cleats BOW RAISED CASTING PLATFORM Storage under casting platform Compression latches on all storage Deep cycle battery storage compartment Seat mount floor base Storage under bow deck Grids allowing air flow in the compartments Large storage compartment Large lockable rod organizer with tubes for 10 rods AFT RAISED CASTING PLATFORM Battery storage compartment Electric-filled aerated livewell 9-foot rod storage without support 12V or 24V bow trolling motor plug and wiring harness Trolling motor plug with 60 AMP protection Bow mounting trolling motor pad Marine grade carpet front deck BOW SPORTFLO ELECTRIC-FILLED AERATED LIVEWELL STERN SPORTFLO ELECTRIC-FILLED AERATED LIVEWELL Stern livewell (44", 77 L/20 U.S. gal.) Overflow Anti-spill cover Protection filter on the filling pump 5 floor seat bases 2 folding seats with no-pinch hinges Sliding rail for driver seat Fuel gauge All the flat surfaces are covered with anti-skid marine grade vinyl PrinceTrak System: extrusion allowing onboard tool fixing Carling switch panel with indicator lights Electric bilge pump Navigation lights Factory-installed snap fasteners for canvas enclosure and trailer cover options 4 handles 1 cup holder 3 battery holders Emergency reboarding ladder Transducer(s) mounting plate Pressure-treated wood floor Standard galvanized bunk style trailer Single axle with swing tongue Carpeted fixed bunks and load guides Built-in steps and composite fenders Vault sealed hubs and swivel tongue jack 2" ball coupler LED lighting Factory balanced steel wheel 1 093 kg (2 410 lb) carrying capacity Radial tire size : ST205/75R14 C Weight: 204 kg (450 lb) 3D Princecraft® black chrome logo…UE Fishing Package includes: Tournament Fishing Team graphics, fish ruler, deluxe seat exchange, flat seat base(s) on fishing platform(s), quick rod storage, nets addition under console(s) and on bow platform Minn Kota® 70 PD V2 trolling motor (24 volts, 60", 70 lb. peak thrust) with bracket Minn Kota® 70 Dual spectrum CHIRP trolling motor (24 volts, 60", 70 lb. peak thrust) and bracket Minn Kota® Ulterra 80 trolling motor (24 volts, 60", 80 lb. peak thrust) with iPilot and bracket Trolling motor onboard charger for 2 - 12V batteries (ProSport 20) Telescopic stern boarding ladder…UE Seat Package includes: Folding seat, post (11") and seat mount with auto-lock handle Deluxe folding seats…UE (replacing standard seats) Deluxe Seat Package includes: Folding seat, post (11") and seat mount with auto-lock handle Bicycle Seat Package includes: Bicycle seat, adjustable post and seat mount with auto-lock handle Downrigger supports (black) PrinceTrak storage system PrinceTrak accessory and bait tray PrinceTrak rod holder (installation plate included) PrinceTrak support Sonar Humminbird® PiranhaMAX 4 Sonar Humminbird® Helix 5 chirp GPS G3 with RAM mount (the bathymetric depth maps are not included) Sonar/ GPS Humminbird® Helix 7 G4 with RAM mount (the bathymetric depth maps are not included) Sonar Lowrance® Eagle® 4X Sonar Lowrance® Eagle® 7 Splitshot (the bathymetric depth maps are not included) Sonar / GPS Lowrance® Elite FS 7 (the bathymetric depth maps are not included) Totalscan sounder for Simrad® includes: down imaging and side imaging Trailer cover (black) Bimini top - 76” wide (black) Livewell minnow bucket Battery switch: onboard power shut down (Forced with 200 & up) Transom tie down straps…/pair Transom saver motor support bar
HULL AND DECK FEATURES
FISHING FEATURES
SEATS
INSTRUMENTATION
OTHER STANDARD FEATURES
TRAILER STANDARD FEATURES
Look and Configuration
Option group
Propulsion and autonomy
Comfort and entertainment
Storage and fishing accessories
Console and electronic
Tops and canvas
Miscellaneous
Trailers
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Condition | New |
| Center line | 5.8 m (19’-0”) |
| Beam | 2.3 m (91”) |
| Chine width | 2.0 m (78") |
| Maximum depth | 0.9 m (35") |
| Approximate draft | 0.3 (12") |
| Approximate draft (with engine) | 0.8 m (33") |
| Transom height | 0.6 m (25") |
| Approximate weight | 531 kg (1170 lb) |
| Dead rise (degres) | 13 |
| Maximum HP Capacity | 90 HP (67 kW) |
| Maximum weight capacity | 611 kg (1348 lb) |
| Maximum weight person capacity | 338 kg (746 lb) |
| Maximum person capacity | 6 |
| Max. HP cap. | 90 HP (67 kW) |
| Max. weight cap. | 623 kg (1374 lb) |
| Bottom | 2.5 mm (.100") |
| Side | 1.8 mm (.072") |
| Built-in | ≤ 95 L (25 U.S. gal.) |


