
Description
Optional battery switchOptional 160-watt AM/FM/Bluetooth Jensen Stereo with integrated auxiliary input (1/8'') in console2 folding seats with no-pinch hingesBow PlaftormCubbyDriver helmIn-floor lockable rod organizer for 6 rodsExtensible nets under consolesStern electric-filled aerated livewell (77 L / 20 U.S. gal.)Side storage5052-H36 marine grade aluminum alloy Exterior urethane paint choices with a glossy finish including decal package Double reverse chine hull design Deep self-draining splashwell Twin plating from bow to mid-ship Twin plating at the chine Rigging tube under flooring (from helm to bow) Rigging tube under flooring (from stern to helm) Stainless steel bow and stern eyes 4 chromed cleats BOW RAISED CASTING PLATFORM Anchor storage compartment Deep cycle battery storage compartment Integrated cooler Electric-filled aerated livewell Seat mount floor base AFT RAISED CASTING PLATFORM Battery storage compartment Rear flip-up full-width including 3 fold-down seats Electric-filled aerated livewell Seat mount floor base Splashwell extension Storage compartment Rod straps 7-foot rod storage without support In-floor lockable rod organizer for 6 rods 12V or 24V bow trolling motor plug and wiring harness Trolling motor plug with 60 AMP protection Bow mounting trolling motor pad Marine grade carpet front deck BOW PROFLO ELECTRIC-FILLED AERATED LIVEWELL Bow livewell (30", 64 L/17 U.S. gal.) Intermittent recirculation Overflow Anti-spill cover Insulated lid Protection filter on the filling pump STERN PROFLO ELECTRIC-FILLED AERATED LIVEWELL Stern livewell (44", 77 L/20 U.S. gal.) Intermittent recirculation Overflow Light Anti-spill cover Insulated lid Protection filter on the filling pump 4 floor seat bases 2 folding seats with no-pinch hinges Twin consoles with steering system Glove box Black anodized walk-thru tempered glass windshield with door Deluxe dash panel with switches and indicator lights No-FeedBack dual cable steering system Storage under driver console with extensible cargo net Electric horn and 12V outlet Tachometer, speedometer, trim, and fuel gauges Anti-skid vinyl cockpit floor Marine grade carpet platforms Electric bilge pump 2 bow handles Navigation lights Factory-installed snap fasteners for canvas enclosure and trailer cover options Interior light(s) 5 handles 5 cup holders 3 battery holders Stern telescopic boarding ladder Transducer(s) mounting plate Pressure-treated wood floor Stainless steel propeller standard on 175 HP and up Standard galvanized bunk style trailer Single axle with hydraulic brakes and swing tongue Carpeted fixed bunks and load guides Built-in steps and composite fenders Vault sealed hubs and swivel tongue jack 2" ball coupler LED lighting Factory balanced steel wheel 1 338 kg (2 949 lb) carrying capacity Radial tire size : ST205/75R14 C Weight: 259 kg (571 lb) Deluxe decal package includes 3D Princecraft® chrome logo…UE Techno Package includes: 160-watts AM/FM/Bluetooth Jensen® radio with 2 speakers and battery switch Tilt steering with slider for captain's chair…UE SeaStar® hydraulic steering system with tilt wheel and slider for captain's chair...UE (included with 150 HP engine and up) Minn Kota® 70 PD V2 trolling motor (24 volts, 60", 70 lb. peak thrust) with bracket Minn Kota® 70 Dual spectrum CHIRP trolling motor (24 volts, 60", 70 lb. peak thrust) and bracket Minn Kota® Ulterra 80 trolling motor (24 volts, 60", 80 lb. peak thrust) with iPilot and bracket Trolling motor onboard charger for 2 - 12V batteries (ProSport 20) Kicker option with SeaStar® hydraulic steering Mercury® 9.9 PRO-KICKER with remote control and connecting rod (must be ordered with a TANDEM TRAILER) Kicker option with SeaStar® hydraulic steering Mercury® 15 PRO-KICKER with remote control and connecting rod (must be ordered with a TANDEM TRAILER) Bow rider seat cushions Removable ski pylon 2 cockpit rear seat bases Seat Package includes: Folding seat, post (15") and seat mount with auto-lock handle Deluxe folding seats…UE (replacing standard seats) Deluxe Seat Package includes: Folding seat, post (15") and seat mount with auto-lock handle Bicycle Seat Package includes: Bicycle seat, adjustable post and seat mount with auto-lock handle Downrigger supports (grey) Sonar Humminbird® PiranhaMAX 4 Sonar Humminbird® Helix 5 chirp GPS G3 with RAM mount (the bathymetric depth maps are not included) Sonar/ GPS Humminbird® Helix 7 G4 with RAM mount (the bathymetric depth maps are not included) Sonar Lowrance® Eagle® 4X Sonar Lowrance® Eagle® 7 Splitshot (the bathymetric depth maps are not included) Sonar / GPS Lowrance® Elite FS 7 (the bathymetric depth maps are not included) Multifunction Simrad® NSX7 screen replacing the standard gauges (the bathymetric depth maps are not included)…UE Totalscan sounder for Simrad® includes: down imaging and side imaging Active trim: automatic trim system Trailer cover (black) Bimini top on windshield with frame (black) Converting a bimini top to full top (black) Livewell minnow bucket Stainless steel propeller model TempestPlus 14 5/8 x 19 for 150 HP & 150 HP PRO-XS…UE Transom tie down straps…/pair Transom saver motor support bar ST205/75R14 C galvanized spare wheel with 5 lugs and bracket 14" aluminum mag wheels…UE on galvanized model…(2) 14" aluminum mag wheels…UE on galvanized model...(tandem, 4) 14" aluminum mag spare wheel and bracket (excludes nuts)
HULL AND DECK FEATURES
FISHING FEATURES
SEATS
HELM
INSTRUMENTATION
OTHER STANDARD FEATURES
TRAILER STANDARD FEATURES
Look and Configuration
Option group
Propulsion and autonomy
Comfort and entertainment
Storage and fishing accessories
Console and electronic
Tops and canvas
Miscellaneous
Trailers
Specifications
| Manufacturer | Princecraft |
| Condition | New |
| Center line | 5.6 m (18’-5”) |
| Beam | 2.4 m (98”) |
| Chine width | 2.1 m (84”) |
| Maximum depth | 1.1 m (43”) |
| Approximate draft | 0.3 (13") |
| Approximate draft (with engine) | 0.8 m (33") |
| Transom height | 0.6 m (25") |
| Approximate weight | 722 kg (1591 lb) |
| Dead rise (degres) | 17 |
| Maximum HP Capacity | 150 HP (112 kW) |
| Maximum weight capacity | 722 kg (1592 lb) |
| Maximum weight person capacity | 422 kg (930 lb) |
| Maximum person capacity | 7 |
| Max. HP cap. | 150 HP (112 kW) |
| Max. weight cap. | 722 kg (1592 lb) |
| Bottom | 2,8 mm (.110") |
| Side | 1,8 mm (.072") |
| Built-in | ≤ 140 L (37 U.S. gal.) |










