
Description
In stock now.Mercury 3+2 extended warranty is included until November 15, 2025
Color Options
Pricing
Engine
Drive Line
Steering
Specifications
| Manufacturer | Mercury |
| Model | FourStroke 25HP EFI ELHPT |
| Year | 2026 |
| Condition | New |
| Stock Number | MM26014 |
| Usage | 0 Hours |
| VIN | 1R345367 |
| Condition state | Excellent |
| # of Axles | 0 |
| # of Engines | 0 |
| Beam | 0' 0" |
| Engine Year | 0 |
| Horsepower | 0.0 |
| Max Draft | 0' 0" |
| Engine Type | In-Line |
| Bore x Stroke | Bore: 2.4 in. (61 mm); Stroke: 2.24 in. (57 mm) |
| Displacement | 30.5 cu. in. (500 cc) |
| Starting | Electric |
| Trim Method | Power |
| Propshaft Horsepower | 25 bhp; 18.4 kW |
| Fuel Induction | Fuel Injected |
| Alternator | 17 |
| Cooling | Water (Open Loop) |
| Steering | Tiller |
| Warranty | 36 |
