
Description
In stock now.
It's simple. You have places to go, and the Mercury 40 to 60hp FourStroke family of outboards is the easiest way to get there. Electronic fuel injection for reliable starts and increased efficiency. Smooth performance. Impressive torque. Rugged durability. It's everything you need to get more out of your time on the water.
Color Options
Pricing
Engine
Drive Line
Steering
Specifications
| Manufacturer | Mercury |
| Model | 40 ELPT- 1F40413GZ |
| Year | 2024 |
| Condition | New |
| Stock Number | MM24006 |
| Usage | 0 Hours |
| VIN | 1C769247 |
| Condition state | Excellent |
| # of Axles | 0 |
| # of Engines | 0 |
| Beam | 0' 0" |
| Engine Year | 0 |
| Horsepower | 0.0 |
| Max Draft | 0' 0" |
| Engine Type | In-Line |
| Bore x Stroke | Bore: 2.56 in. (65 mm); Stroke: 2.95 in. (75 mm) |
| Displacement | 45.6 cu. in. (747 cc) |
| Starting | Electric |
| Trim Method | Power |
| Propshaft Horsepower | 40 bhp; 30 kW |
| Fuel Induction | Fuel Injected |
| Alternator | 18 |
| Cooling | Water (Open Loop) |
| Steering | Remote or Tiller |
| Warranty | 36 |
