
Description
Mercury 3+2 extended warranty included
Output far beyond its size
Put amazing power in the palm of your hand. These compact outboard motors take you to the fun, the fish, or whatever floats your boat – quickly and reliably. Enjoy quick acceleration to go with exhilarating speed. Easy to install and operate, with reliable starting, low vibration, and instant throttle response. It's worry-free boating at its best.
Key Features
Specifications
Specifications
| Manufacturer | Mercury |
| Model | 9.9 ELH |
| Year | 2023 |
| Condition | New |
| Stock Number | MM23051 |
| Usage | 0 Hours |
| VIN | 1R195341 |
| Condition state | Excellent |
| # of Axles | 0 |
| # of Engines | 0 |
| Beam | 0' 0" |
| Engine Year | 0 |
| Horsepower | 0.0 |
| Max Draft | 0' 0" |
| Engine Type | Inline 2 |
| Bore x Stroke | 2.16 x 1.73 in. (55 x 44 mm) |
| Displacement | 12.8 cu. in. (208 cc) |
| Starting | Electric; Manual |
| Shaft Length | 20 in. (508 mm) |
| Weight | 84 lb. (38 kg) |
| Trim Method | Manual, Ratcheting |
| Propshaft Horsepower | 9.9 HP (7.3 kW) |
| Full Throttle Operating Range | 5000-6000 RPM |
| Gear Ratio / Shift | 2.08:1 |
| Fuel Induction | 2 valves per cylinder, single overhead cam (SOHC), Carbureted |
| Alternator | 6 Amp (76 W) |
| Cooling | Water-cooled with thermostat |
| Steering | Remote; Tiller |


